DAN Eğitimleri

DAN EUROPE NEDİR?

Dünya çapında scuba dalıcıları için DAN; güvenlik, sağlık ve güven anlamına gelir. DAN kâr amacı gütmeyen bir güvenlik organizasyonudur ve dünyadaki en büyük dalıcı üyelik birliği tarafından desteklenir. DAN, 1981 yılında IDA – International Diving Assistance – (Uluslararası Dalış Yardımı Kurumu) ismi ile bir acil durum hattı ve kaza geçiren sportif dalıcılar hizmet sağlamak amacı ile kurulmuştur. DAN EUROPE’nın dalış camiasının kanıksadığı üst seviye hizmetleri sağlaması, üyelik, sponsorlar ve ürün satışlarına bağlıdır.

DAN EUROPE’NIN GÖREVİ
Kâr amacı gütmeyen organizasyon olan Dalıcıların Acil Durum Ağı (Divers Alert Network) (DAN), dalış camiasının yararı için mevcut tıbbi bilgilere dayalı uzman görüşleri ve bilgileri sağlamak için vardır.
– DAN’ın tarihsel ve birincil fonksiyonu sualtı dalış kazalarında acil tıbbi tavsiye ve destek sağlamak, kazaları önlemek için çalışmak ve dalış güvenliğini daha ileriye götürecek istatistik ve bilgileri toplamaktır.
– Dalış güvenliğini, ilk yardımı ve tıbbi tedaviyi geliştirmeyi hedeflediğinden dolayı sualtı dalış araştırmalarını ve eğitimlerini destekler,
– Dalış camiasını ilgilendiren konularda yeterli, güncel ve tarafsız bilgiyi sağlamak ve dalıcıları ilgilendiren konularda, öncelikle dalış güvenliği olmak üzere, destek sağlamak için çalışır.
– Misyonunu ve dalış camiasına olan yükümlülüklerini yerine getirebilmek için kapsamlı ve öğreti değeri yüksek eğitimler sağlar.
– Dalış güvenliği ile ilgili makalelerdeki, raporlardaki, seminerlerdeki, konuşmalardaki ve eğitim programlarındaki son bilgileri yayar.
– Dalış camiasındaki mevcut dalış güvenliği eğitimlerini tamamlayacak program ve malzeme sağlar.
– Dünya çapındaki dalış ve tıp topluluklarının dalış güvenliği hakkındaki yardımlaşma çabalarına destek sağlar.

DAN EUROPE’NIN SPORTİF DALIŞ TOPLUMU İÇİN SERVİSLERİ
DAN’ın birincil görevi 24 saat boyunca dalış tıbbı uzman tavsiyesinde bulunmak, tıbbi sevk servisi sağlamak, hiperbarik ünitelere erişim hizmetlerini temin etmektir. DAN ayrıca acil durum harici tıbbi bilgi, dalış tıbbı ve dalış güvenliği araştırmaları, yıllık dalış kazaları raporları, sportif ve profesyonel dalıcılar, dalış okulları ve merkezleri için özel sigorta planları, güvenliğe yönelik eğitim kursları ve seminerleri sağlar.
DAN, tüm dünyayı kapsayan, yılın 365 günü 24 saat aktif bir alarm merkezleri ağına sahiptir. Her alarm merkezi ağ içinde birbiri ile bağlantılıdır. Buna ek olarak Gezi Yardım Merkezi (The Travel Assist Centre) yerel yardım sağlamak için tüm ülkelerdeki bağlantılı kişileri (Tıp doktorları, ambulans servisleri gibi) kapsayan bir ağa sahiptir. Avrupa’nın özelliği olan dil çeşitliliğinden dolayı Milan’daki genel merkez ile koordineli çalışan, her bir ulus veya dil bölgesi için Ulusal EUROPE alarm merkezleri ağı kurmak gerekli olmuştur.

Operasyonun kriterleri aşağıdaki gibidir:
1. Bulunulan ülkedeki ulusal alarm merkezi aranır, olay standart DAN prosedürüne uygun olarak ulusal merkez tarafından yerel olarak yönetilir.
2. Denizaşırı olduğu takdirde, Milan’daki EUROPE merkezi aranır.
3. Denizaşırı arayan dalgıç, mümkün olan her zaman, eğer bulunuyor ise, kazazede ile aynı milliyete sahip bir DAN uzmanı ile konferans görüşmeye alınır. Böylece kendi ülkesinden olan bir doktor ile olan konuşmanın verdiği rahatlık ile, dilsel problemler olmadan olay değerlendirilir ve yorumlanır.
4. Böyle durumlarda, eğer olay bir Ulusal DAN merkezinin olduğu bir bölgede olmuş ise, Milan’daki merkez ile koordineli bir şekilde bu olay ile ilgilenmesi için ulusal merkez ve kazazedenin uyruğundan olan Ulusal merkezdeki uzman görevlendirilir.
5. Kaza, Ulusal DAN merkezinin olmadığı bir bölgede olmuş ise, müdahale direk olarak Milan’daki Avrupa merkezinden idare edilir.

Her zaman yeterli yardımı sağlayabilmek için, özellikle dünyanın izole ve uzak bölgelerinde DAN, dünyanın en büyük sigorta şirketlerinin bazılarının da desteği ile her türlü acil durum anında, yeterli kurtarma, gereli tıbbi-hiperbarik müdahale ve sonunda ülkesine geri dönüşü üyelerine garanti eden DAN Gezi Yardımı’nı (DAN Travel Assist), tıbbi yardım ve acil kurtarmayı içeren uluslararası bir program, devreye sokmuştur. DAN EUROPE ayrıca acil durum harici veya tıbbi bilgi hatları ağına da sahiptir. Bu hatlar uluslar arası numaralardır; böylece dalıcı aynı dili konuştuğu biri ile konuşabilir. Ayrıca, dalıcılar dalış kondisyonu ve sağlığı hakkında genel sorular için yanıtlar içeren DAN EUROPE internet sitesinin tıp sayfalarına da bakabilirler. DAN üyeleri ayrıca sitede bulunan bir formu doldurarak tıbbi sorular da yöneltebilirler. Bu sorular dalış tıbbı uzmanları tarafından cevaplandırılacaktır. Daha detaylı cevap için, arayan daha özel bir konu hakkında da acil durum harici tıbbi bir araştırma yapabilir. Dalıcıların dalış ile ilişkili kendi sağlıkları hakkında, ilaçlar ve dalış hakkında veya diğer dalış ile ilgili konularda soruları olduğunda, DAN’ın tıbbi bilgi uzmanları yardım için oradadır. Tıbbi bilgi hattı özel eğitimli dalış tıbbı teknisyeni ile acil durum harici dalış güvenliği ve sağlık ile ilgili konularda konuşabilmeye olanak sağlar. Karşılık verenler DAN’ın köklü tıbbi bilgilerine sahip DAN doktorlarını, hekimleri, dalış araştırmacılarını ve dalış tıbbı ile ilgili diğer uzmanları kapsar. Bazı durumlarda, daha detaylı değerlendirme için DAN arayanı bölgesinde bulunan bir dalış tıbbı uzmanına yönlendirebilr. 2000 yılında, DAN’ın tıp departmanı 30.000 bilgi çağrısı (ve elektronik postaları) aldı. 1980’den, kuruluşundan bu yana, DAN bu servisleri arayan 200.000’in üstünde kişiye yardımcı oldu.

DAN EUROPE ÜYELİK SERVİSLERİ
Dalışla ilgili yegane 24 saat acil durum hattı desteğinin yanında, DAN üyeleri bir dalış kazası sigortası (beş değişik tipte), acil durum gezi yardımı, ödüllü Alert Diver dergisine üyelik, malzeme indirimleri, üzerinde bir çok acil durum hattının numarasının ve fazlasının bulunduğu kişisel üyelik kartını içeren bir takım değerli yararlar sağlarlar.

DAN GEZİ YARDIMI
DAN üyeliklerinin otomatik faydalarından biri de DAN Gezi Yardımı’dır (DAN Travel Assist). Bu servis herhangi bir yaralanma veya hastalanma anında –dalış ile ilgili veya değil – bir DAN üyesinin veya DAN ailesi üyesinin yanında evinden 80 km den daha uzakta iken tıbbi sevk desteği verir. DAN tarafından direk karşılanmayan servisler DAN Gezi Yardımına geri ödenmeyecektir. Eğer yurtdışında iken dalış harici bir kazaya uğrarsanız, önce DAN’ı arayınız.

ALERT DIVER DERGİSİ
DAN üyeleri dalış güvenliği ve sağlığına adanan tek yayın olan ödüllü Alert Diver dergisine de üyelik kazanırlar. Avrupa versiyonu bir çok dilde de olan dergiyi üyeler yılda dört kez alır.


DAN DALIŞ KAZASI SİGORTASI

DAN geniş bir dalış kazası sigortasına sahiptir. İki sigorta çeşidi sportif dalıcılar içindir, üç tanesi ise profesyonel dalıcılar (dalış liderleri ve eğitmenler gibi) için, dört tanesi de dalış okulları ve dalış merkezleri içindir. Güncel bilgi için üyelik broşürlerine ve internet sitesine bakınız.

DAN DALIŞ GÜVENLİĞİ VE SAĞLIĞI ÜRÜNLERİ
DAN üyeleri tüm DAN ürünleri için özel fiyatlar alırlar. DAN’ın ürün hattı dalış güvenliği ve sağlığı hakkında birçok kitabı içerdiği gibi acil durum oksijen ekipmanı ve dalıcı ilk yardım çantalarını da içerir. Bunlar ve diğer DAN ürünleri DAN’ın internet sayfasında bulunmaktadır.

DAN 24 SAAT AKTİF HIZLI SİGORTA DOĞRULAMASINI İÇEREN DALIŞ ACİL DURUM HATTI
Dalış ve gezi tıbbi acil durumları her an oluşabilir. DAN’ın 24 saat aktif dalış acil durum hattını arayanlar dalış ve gezi tıbbı acil durumları ile her an, gece veya gündüz, başa çıkmak üzere özel olarak eğitilmiş, deneyimli tıp profesyonellerine ulaşabilirler. DAN’ın seçkin kayıt-tutma sistemi sayesinde, DAN üyesi tıbbi acil durum sevk yardımı ve dalış kazası sigorta poliçesi kayıtları DAN’ın tek bir merkezinde güvenli olarak tutulur. Bir DAN üyesi olarak, eğer siz (veya arkadaşınız, eşiniz veya doktorunuz) dalış acil durumu ile ilgili DAN’ın acil durum hattını ararsanız, DAN üyelik faydalarını ve sigorta kapsamını hemen doğrulamasını yaptıktan sonra zamanında sevk ve / veya basınç tedavisini ayarlar.

DAN Eğitimleri
DAN senelerin birikimi ile dalış kazalarında uygulanabilecek çeşitli ilkyardım prensipleri geliştirerek çeşitli konularda eğitimler hazırlamıştır.

Oxygen First Aid for Scuba Diving Injuries
Rekreasyonel bir dalıcı olarak dekompresyon hastalığı geçiren bir dalıcının temel ilkyardımını ve oksijen uygulamasının nasıl yapılacağını içeren bu eğitim pratik uygulamalarla ve en modern ilkyardım ekipmanlarıyla desteklenmektedir.

Oxygen First Aid for Aquatic Emergencies
Bu kurs dalıcı olmayan profesyonel kurtarıcıların (cankurtaranlar…gibi) eğitimi için hazırlanmıştır. Yakın boğulma ve su yaralanmalarında yapılması gereken temel yaşam desteği ve oksijenli ilkyardımı içermektedir.

Advanced Oxygen First Aid for Scuba Diving Injuries
Bu program Oksijen Sağlayıcı eğitimi almış olan kişinin istemli regülatörü solunumu olmayan kişilerde istem dışı kullandırabilecek ileri eğitimleri kapsamaktadır. Bu programı öğrenen dalıcılar iki veya üç kişi ile yapılacak ilkyardım uygulamalarını ve MTV-100 kullanımını içeren müdahale şekillerini uygulayabilir.

First Aid for Hazardous Marine Life Injuries
Ciddi tehlikeli deniz canlıları yaralanmaları çok nadir görülen vakalardır ama çoğu dalıcı sualtı canlılarının oluşturduğu küçük yaralanmalara tabi olur. Bu kurs denizanası, iskorpit, ateş mercanı veya deniz kestanesi gibi canlıların oluşturduğu riskleri minimize etmeyi ve bu yaralanmalara müdahale etmeyi öğretmektedir.

Automated External Defibrillators for Scuba Diving
DAN dalış kazaları istatiklerine göre dalış kazalarında oluşan kayıpların %10 luk bir kısmı kardiovasküler problemlerden kaynaklanmaktadır. Bu kurs sizlere ani bir kalp durması sonucunda otomatik harici defibrilatör (AED) kullanılarak yapılacak müdahalenin uygulamasını öğretmektedir.

Basic Life Support for Dive Professionals
Yerleşim bölgelerinden veya profesyonel tıbbi ekiplerden saatler sürebilecek uzaklıklarda oluşan kazaların yönetimi ve ilkyardımını anlatan eğitim programıdır. Temel yaşam desteğinin nasıl sağlanacağı CPR uygulaması, kanama ve şok kontrolü, tıkanma gibi pratiklerle öğretilmektedir.

Remote Emergency Medical Oxygen (REMO2™)
Kapalı devre oksijen sistemi (Remote Emergency Medical Oxygen ,REMO2™) sayesinde uzun mesafelerde kazazedenin daha az oksijenle taşınmasını sağlayan eğitim programıdır. Oksijen sağlayıcı sertifikasına sahip kişilerin bu ileri eğitimi alarak yeni kapalı devre oksijen sisteminin kullanımını öğrenmeleri amaçlanmaktadır.

On-Site Neurological Assessment for Divers
Potansiyel yaralanmış dalıcılara uygulanacak sistematik bir sorgulama ile problemlerin saptanmasını amaçlayan bir eğitim dizgesidir. Bu sayede muhtemel risk altında olan bir dalıcıya oksijen uygulaması yapılabilir veya tıbbi bir merkeze acil sevkedilebilir .