Bcd

DENGE YELEĞİ (Bcd)
Denge Yeleği dalgıçlarım yüzerliklerini kolayca kontrol edebilmelerini sağlayan dalış ekipmanıdır. Denge yelekleri dalış literatüründe yerini almadan yapılan dalışlarda dalgıçlar, tüplerindeki havayı akciğerlerine doldurarak veya akciğerlerindeki havayı tahliye ederek yüzerlik sağlıyorlardı. Denge yelekleri bünyesine hava göndermek veya tahliye etmek şüphesiz daha konforlu ve emniyetli dalışları mümkün kılar. Denge yeleğine İngilizce karşılığı olan kelimelerin baş harfleriyle kısaltma sonucu BC (Buoyancy Compancator) veya BCD (Buoyancy Control Device) denilmesi de oldukça yaygındır.

Kısaca, şişirilebilen bir yelek ile buna entegre olarak hava hacmini kontrol eden inflatör en basit anlamdaki denge yeleğini oluşturur. Denge yeleklerinde kullanılan kumaşlar kalınlıkları, dokuma sıklıkları, kumaşta kullanılan ipliğin elastikiyeti ve kopmaya karşı mukavemeti gibi özellikleriyle değerlendirilir. 400-1500 denier Cordura kumaş kullanılarak üretilen denge yelekleri olduğu gibi çok ince ve naylon esaslı 300-500 denier malzemeden de üretilenler vardır. Cordura kumaş diğerlerinden daha dayanıklı ve tabii pahalıdır. Bazı marka ve modellerde farklı kalınlıktaki kumaşlar, denge yeleğinin farklı bölgelerinde kullanılır.

İki buton ile bir tahliye ağzı ve ve bir kamçı bağlantı elemanından oluşan inflatör, bu düzeneğe bağlı inflatör hortumu ile yeleğin sol omuz arkasına entegre edilmiştir. Tahliye ağzına yakın olan butonu kullanarak hava boşaltmak, uzak olan butonu kullanarak da denge yeleğini şişirmek mümkün olur.
Günümüzde sportif dalış amacıyla üretilen denge yelekleri sırttan şişirilen veya her yönden şişirilen tiptedir.  Tüpümüzün bağlanmasını ve denge yeleğimize entegre edilmesini sağlayan kemer ve buna bağlı sırtlık, denge yeleğinin arkasında yer alır. Sırtlıkların çift tüp bağlama kayışı kullanılarak, çift tüp bağlanmasını mümkün kılabilen modelleri de vardır. Bu tür modelleri tek tüp ile de kullanmak mümkündür. Sırtlıklar genellikle plastik esaslı malzemeden yapılırlar. Formları tüpümüzün sağa sola oynamasına izin vermez yapıdadır. Çok nadir de olsa sırtlığı olmadan tüp bağlanarak kullanılabilen basit modeller de vardır. Bu tür modellerde tüp teması direk sırtımızda olduğundan rahatsız eder. Sırtlığın iç tarafı daha yumuşak malzeme ile kaplı olan, ergonomik yapılı modeller ciddi konfor sağlarlar. Tüp bağlı konumda taşıma kolaylığı sağlayan, taşıma kulpu bazı modellerde hiç olmadığı gibi bazı modellerde gerektiğinde açılarak kullanıma imkan verecek yapıda dizayn edilmiştir.

Kapaklı, cırcırlı veya fermuarlı cepler denge yeleğini ön iki tarafında yer aldığı gibi bazı marka ve modellerde hiç cep yoktur. Gene bazı modellerin iki yanında yandan elinizi sokabileceğiniz açık cepler de vardır veya bu tür cepler cırcırlı/fermuarlı ceplere alttan entegre edilmiştir. Ceplere genellikle büyük aparatlar konamaz, koyabileceğiniz şeyler arasında dalış tablosu, slate, küçük bir bıçak, küçük bir fener, eş halatı olabilir. Cepli veya cepsiz dalışın yeleği tercihi tamamen kişiseldir. Gene bazı türlerde ceplere toplama filesi entegre edilmiştir. Sportif dalışta denizden bir şey çıkarmak söz konusu olmadığı için, pek önemli olmasa gerekir.