Elbiseler – Ağırlık

DALIŞ ELBİSELERİ
             İnsan sağlığını etkileyen başlıca sorunlardan birisi de üşümeden doğan soğuk algınlığı ve hastalıklarıdır. Bu nedenle sağlıklı yüzme ve dalışlar için imal edilmiş balıkadam giyisileri vardır. Dalış elbiselerinin başlıca amacı üşümeye ve suya karşı vücudu korumaktır. Ayrıca, yapılan dalışlarda, basit ve küçük kazalarda vücut yaralanmalarına ve sıyrıklara karşı korur.
Normal bir insanın vücut sıcaklığı 36 ila 37 derece arasında değişmektedir. Bu vücut sıcaklığı yaşama ve çalışma gücümüzün kaynağıdır. Bu sıcaklığın korunması her insan için önemlidir. Yüzen, dalış yapan bir kimsenin suda kalma zamanı da sınırlıdır. Bu zaman sınırlaması da mevsimlere göre değişmektedir.
Bilindiği gibi, deniz suyu vücuda havadan daha çabuk tesir etmekte. Örneğin, yazın suyun 20 ile 22 derece olduğu zamanlarda dahi vücudumuz uzun süre suda kalma gücünü gösteremez. Oysa kısa süreli yüzme ve dalmalar her insana zevk verir. Fakat avlanma ve sualtı incelemelerinde veya profesyonelce yapılan çalışmalarda bazen farkına varmadan üşümeye ve soğuk algınlığına sebep oluruz.
Balıkadam dalış elbiseleri neopren ve sentetik kauçuk karışımından yapılmaktadır.
Dalış elbiselerini yapan firmalar aynen tekstil sanayiinde olduğu gibi her vücuda uygun ve çeşitli vücut ölçülerine göre imal edilmektedir. Vücut ölçülerine göre beş ayrı boyda olup 2 mm’ likten 8 mm’ e kadar çeşitleri vardır.
Soğuk suya karşı tüm vücudu kapsayan esnek, yumuşak, rahatça giyilebilen ve içi merserize astarlı dalış elbiseleri kullanılmaktadır. Bu elbiseleri genel olarak üç kısma ayırmaktayız.
A) Sualtı sporları için ıslak dalış elbiseleri
B) Kuru dalış elbiseleri
C) Su üzerinde yüzmelerde. Sörf ve su kayağında kullanılan yarım elbiselerdir.

ISLAK DALIŞ ELBİSELERİ :
Islak dalış şeklinde tabir edilen, balıkadam dalış elbiseleri amatör dalıcılar ve sualtı sporları için uygun ve elverişli olanıdır. Islak dalış elbise denilmesinin sebebi, elbiseyi giydikten sonra denize girer girmez, elbise ile vücut arasına giren suyun vücudun ısısı ile ısınarak üşümeyi kısmen önlemesidir.
Ancak zamanla ve dalış sırasında inilen derinlik kademelerine göre de bu suyun yer değiştirmesi ve sirkülasyonu söz konusudur. Bu nedenle bu dalış elbisesine ISLAK DALIŞ ELBİSESİ denir.

ISLAK YARIM ELBİSELER
Yaz sezonlarında ince ve kısa kollu veya yarım ceket şeklindeki elbiselerdir. Kısa müddet suda kalınması bakımından su kayağı, sörf veya buna benzer spor yapan sporseverlerce tercih edilmektedir.
Kışın ve yazın derin sularda dalış yapan amatör veya profesyoneller tam ta~ım dalış elbiselerini giymek zorundadır. Çünkü yaz veya kış olsun serin ve derin sularda uzun süre dipte kalınacaksa elbisesiz dalış yapıp üşümeye olanak verilmemelidir.

KURU DALIŞ ELBİSELERİ
Bu elbiseler içine su girmediği için kuru dalış elbisesi tabiri kullanılmaktadır. Genellikle ticari amaçla yapılan bu elbiseler, profesyonellerce ısı kaybının çok düşük olduğu, soğuk sularda ve uzun süreli dalışlarda kullanılmaktadır. Bu tip elbiseler batık gemi çıkarma çalışmalarında ve bazı büyük firmalarda çalışan dalgıçlarca kullanılmaktadır.
Bu elbiseler pek sportif amaç için elverişli değildir.

DALIŞ ELBİSELERİ SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR :

   Islak dalış elbiseleri vücut ölçüsüne göre olmalıdır. Ancak suyun sirkülasyonuna mani olabilecek şekilde bedeni sarmalı, fakat vücudu rahatsız etmeyecek kadar da sıkı oturmalıdır.
Amatörler için üç ayrı parçadan yapılmış olanlar her amatörün ideal modelleridir. Şöyle ki, başlık ceket ve pantolon ayrı ayrı giyilmelidir. Bunun için de ceketin ön kısmı, kolları ve pantolon paçalarında fermuar olması gerekiyor. Zira her üç parçanın da ayrı ayrı giyilmesi kolay olduğu için tercih edilmektedir. Islak dalış elbiselerinin bol çeşitleri olup iki parçadan oluşan modelleri de vardır. Bu elbiselerin başında BAHÇIVAN modeli gelir.
Bu modeller genellikle profesyonel balıkadamlarca tercih edilmektedir. Bu modellerin pantolonu, göğüs ve sırtı tamamen kapsamakta olup, ceket ve başlık biraradadır. Fakat bu modellerin giyilmesi maalesef çok zor olup beceri istemektedir.
BAŞLIKLAR : Başı rahatsız etmeyecek kadar sıkı, boyun kısmı da ceketin yaka altına gelecek biçimde boynunuzu kaplamalıdır. Bere gibi başa çekerek giyilmelidir. Eğer saçlarınızın bir bölümü dışarıda kalırsa onları da başlığın içine yerleştirin. Aksi halde bu durum sizi rahatsız edeceği gibi, maskenin içine suyun girmesine yol açar.

PATİKLER : Balıkadam elbiseleri gibi Neopren’den imal edilmiş olanları vardır. Ayakların üşümesini önler. Patikler çok yumuşak ve tabanları kısmen sert yapıda olmalı ve çorap gibi ayağa giyilmelidir. Karaya çıktıktan sonra, bulunduğunuz yer taşlık, mercan kayaları ve midyelerle kaplı olabilir ayaklarınızı korumak bakımından önemli bir ekipmanımızdır.

ELDİVENLER :Her dalışta giyilebilir. Ellerin üşümemesi ve bazı basit yararlanmalardan korunmak, midye deniz yıldızı vb. gibi deniz canlılarından korunmak için kullanılır için kullanılır. Derin su dalışlarında ve Soğuk sularda kesinlikle eldiven giyilmelidir.
 

AĞIRLIK KEMERİ
Dalış elbiseleri ve sualtı soluma cihazının bazı parçaları artı yüzerliğe sahiptir. Bu özellik, eğer dalıcı su üstünde kalmak istiyorsa güvenlik sağlar. Ancak dalmak için istenmeyen bir özelliktir. Bu yüzden bu yüzden nötr yüzerliği sağlamak amacı ile kurşun ağırlıklar taşınır. Ağırlık kemerine takılacak ağırlık miktarı, dalıcının yoğunluğu ve kullandığı diğer malzemelere bağlıdır. Ağırlık miktarının belirlenmesinin en pratik yolu, dalıcının nefes aldığında göz hizasında su üstünde duracak nefes verdiğinde ise batacak kadar ağırlık almasıdır. Ağırlık kemeri alırken dikkat edilmesi gereken hususlar;
. Ağırlık kemerinin en önemli özelliği tehlike anında kolayca çözülebilmeli, tokası kolayca açılabilecek türden olmalıdır.
. Kemer standart 5 cm eninde naylon örme yada kauçuk türden olabilir.
. Tehlike anında ilk atılacak malzeme olduğu için maliyet açısından çok külfetli olanları tercih edilmeyebilir.
. Ağırlıkların kemer üzerindeki dağılımları açısından 1,2,3 kiloluklar olarak tercihe göre seçilebilir.