Sinop

SİNOP DALIŞ NOKTALARI:
Ülkemizin Kuzey ucunda bulunan Sinop, Bizans dönemine ait batıkları, lahitleri ve yeni dönem batıklarıyla önemli bir dalış noktamızdır. Fakat çeşitli bürokratik engeller ve gerekli önemin verilmemesi sebebiyle revaçta olan dalış noktalarımızdan birisi değildir.

Sinop’ ta dalış yapılabilecek başlıca noktalar:
Karakum Plajı: Özellikle eğitim dalışları için elverişli bir bölgedir. Dip yapısı kumluktur. Başlıca görülebilecek canlılar ise kalkan balıkları, çeşitli kabuklu canlılar, deniz atı ailesinden deniz iğnesi, yengeç, pavurya, iskorpit,  horozbina, kırlangıç balığı, pisi balığı ve tekirler.

Adabaşı Mevkii: Bu dalış noktasında Osmanlı döneminden kalma Osmanlı topları ve Bizans dönemine ait nereden veya nasıl geldiği bilinmeyen lahitler bulunmaktadır. Bunların dışında Osmanlı donanmasına ait batıklarla, Rus gemilerinden atılan parçalanmış gülleler ve Osmanlı gemilerin cephaneleri olan içi barut dolu güllelere göz atabilirsiniz.

Liman girişinde ise, 2. Dünya Savaşı sırasında Alman savaş uçaklarınca Limandan çıkarken batırılan buğday yüklü Yunan bandıralı bir şilep batığı bulunmaktadır. Fakat batığa dalışa zorlukla izin verilmektedir.

Sinop’ ta suyun bulanık olması sebebiyle, görüş kısıtlıdır. Bu nedenle deneyimli dalıcılar için daha uygundur. Dip yapısı genellikle yosunludur. Fakat Temmuz ayında akıntının etkisiyle yosunlar yok olmaktadır. Su sebeple Temmuz’ da ayında Sinop’ ta dalış yapmak daha uygun olacaktır.