İstanbul

İstanbul’da dalış bölgeleri Prens Adaları olarak da bilinen yedi ada çevresinde yapılır. Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Sivriada, Yassıada’da dalış yapılırken, Sedefadası adanın güneyinde bulunan Bizans Batığından dolayı dalışa kapalıdır. Dalış için gidilen diğer bir bölge de Tavşan adası olarak da adlandırılan Nehandros adasıdır.

Yassıada: 1960 yıllarda askeri amaçlı olarak kullanılan Yassıada daha sonraları 90 yıllarda İ.Ü Su Ürünleri Fakültesince kullanılmıştır. Şu anda metruk halde bulunan adadaki binalar hafta sonları adayı ziyaret eden dalıcılar ve tekneciler dışında başka ziyaretçi yüzü görmemektedir. Ada yerleşime kapalıdır.
Karadaki bu terk edilmişliğin aksine su altında sizi kırmızı ve beyaz yumuşak mercanlar karşılar. Mercanlar genelde 38 metreden sonra görülmeye başlar, dikkatli gözlerden mercanların üzerindeki karides ve poliplerin güzellikleri kaçmaz.

Sivriada: Güçlü akıntıları ile meşhurdur,  yüzey akıntısına kapılıp Mudanya’ya kadar sürüklenmek olasıdır. Derinlere indiğinizde 45 metrelerde Ege denizinde görülen mor renkli deniztavşanları ile karşılaşabilirsiniz. Eski amforalar, denizatı ve deniziğnesi görebilirsiniz.

Sedef Adası: Dalışa kapalı bir bölgedir. Adanın güneyinde bulunan Bizans batığından dolayı bölgede dalış sadece Nehandros adası çevresinde yapılabilmektedir.

Büyükada: Adanın arkasında Sedefadası’na bakan kısmından yapılan dalışlarda derinlerdeki kayalıklarda iri kargözler ve böcekler görülebilir.

Nehandros: Bölgede çeşitli dalış noktaları vardır. Eşkina kovuğunda eşkina (kaya levreği) sürüsünü görebilirsiniz. Ayrıca bu bölgede levrek, hamsi, izmarit ve istakoz görebileceğiniz deniz canlılarıdır