FETHİYE

1

DALYAN KOYU

Dalışa yeni başlayanlar için ideal bir koy. Max derinlik 10 mt. Gece dalışı içinde çok uygun bir mekân.

2

KIZIL ADA FENERİ

Orta ve ileri seviyedeki dalıcılara uygun bir bölge. 8 mt’ye indikten sonra deniz yatağının doğal eğimini takip ederek 15 mt’ye inilir. Burada denizaltı topografisi 20 mt’ye doğru bir amfi tiyatro görüntüsü verir.

3

AFKULE

İleri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Maksimum derinlik 50 metre’dir. Fethiye’deki en iyi dalış mekânıdır. Duvar sualtı dünyasının muhteşem renklerini yansıtır. Dalışınıza eğer mağaranın içinden baslarsanız mutlaka yanınıza fenerinizi almalısınız. Mağaranın içerisinden spiraller çizerek aşağıya inmeniz size mağara içindeki oluşan yumuşak mercan, Trompet anemonları, marul mercan, deniz patlıcani ve farklı formlarda dantel mercanları daha iyi görmenizi sağlar. Mağaranın bitişi 27 metre olup buradan denize çıkıp duvarı takip ederek hemen yakınındaki bir diğer dalış bölgesi olan Türk Hamamına geçebilirsiniz. Burada maksimum derinlik 10 mt’dir. Şnorkelciler içinde harika bir dalış noktasıdır. Mağaraya giriş 7- 10 mt’dendir. Mağaraya girdikten sonra yüzeye çekip mavi gökyüzünü görebilirsiniz. Özel bir yüzme havuzu gibidir. Fotoğraf çekmek için çok çok ideal bir yer.

4

ÜÇ TÜNELLER

İleri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Max derinlik 30 mt. Dalışa geçip 19 mt’ye ulaştığınızda tünelin girişi loşlukta karşınıza çıkıyor. Duvar boyunca oluşmuş mercanlar yüzünden tünele sadece iki dalıcı girebilir. 2. tünel ilkinden daha geniş ve büyük, 3. ise 30 mt derinlikte sona erer ve dar kanyon oluşumu sadece tek dalıcının geçişine müsaade eder.

5

BARACUDA RESİFİ

İleri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Max derinlik 25 mt, Dalyan Koyu’na çok yakın olan bu resif 12 mt derinlikte. Eğim pek çok tip balığı ve sualtı canlısını görme fırsatı verir. Resif küçük bir sualtı tepeciğidir ve duvar tarafından 60 mt derinliğe kadar iner. Muhteşem bir görüntü vardır. Akıntı olduğundan sık sık Baracuda görmeniz mümkündür. 

6

AMPHORA

Orta ve ileri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Max derinlik 14 - 27 mt dir. Bu Akdeniz’deki en eski amphora mekânıdır ve bu amphoralar Roma dönemine, yaklaşık M.Ö 300’e tarihlendirilmektedir. Giriş 4 mt derinlikle baslar ve yavaş bir eğimle 60mt’ ye kadar iner.

7

KARİDES KAVUĞU

İleri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Max derinlik 28 mt dir. Fethiye’deki en iyi duvarlardan biridir. 27 mt deki bir çatlak karideslerle dolu olan bir küçük mağaracığı oluşturur. Sadece tek dalıcı içeri girebilir, ancak karideslerin güvenliği açısından bu önerilmemektedir.

8

ŞAHİN BURNU

Orta ve ileri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Max derinlik 15 - 22 mt dir. Bu dalışın derinliği 9 - 12 mt dir. Çok zevkli bir dalış mekânıdır. Süngerler, 3000 yıllık amphoralar, deniz örümcekleri, deniz yild¹izlari, ahtapotlar ve pek çokları görülebilir.

Bilgiler,
https://www.www.gurudive.com

© Copyright 2020 Aktif Balıkadamlar Kulübü Spor Derneği - All Rights Reserved

Design by Cüneyt Çokşen

AI Website Builder