Çanakkale, SAROS

1

LUNDY

1908 yılı İngiltere yapımı bu trol gemisi, I. Dünya Savaşı sırasında batmıştır. 28 metre derinlikte, kumun üzerinde sağlam ve tek parça halinde bulunmaktadır. Çevresinin kum yapısı nedeni ile canlılık daha çok batığın iç bölgesi ve çevresindedir.

2

SU TANKERİ

Suvla koyu içerisinde yer alan batık günümüze kadar kendini çok iyi korumuş bir batıktır. Savaş zamanında askerlere tatlı su üretmek için kullanılan geminin üzerinde eva kazanları olduğu gibi durmaktadır. 14 metrede yer alan batık 1 yıldız dalıcılar için uygundur.

3

MİNNOŞ KAYALIKLARI

Gelibolu yarımadası tarafında bulunan bu kayalıklar, hem eğitimler için idealdir hem de zengin dip yapısı ile tecrübeli dalıcılar için uygundur. Duvar dalışı yapmak ve birçok deniz canlısı görmek mümkündür.

4

MAJESTİK

Çanakkale Boğazı çıkışında Gelibolu Yarımadası’nın en ucunda bulunan batık 18-29 metrelerdedir. Henüz patlamamış bombaları, geminin topunun oturduğu döner zemin, bacalar ve yana devrilmiş gözetleme kulesi etrafında oluşan sualtı faunası ile görülmeye değerdir.

5

ALMAN TORPEDO GEMİSİ

I. Dünya Savaşı sırasında batmış olan bu gemi, 16 metrede ve Çanakkale Boğazı’nın yoğun deniz trafiğinin ortasındadır. Görüş kısmen düşüktür.

6

KAPTAN FRANCO

26-44 metreler arasında yatan bu batık, Çanakkale Boğazı’nın akıntılı bölgesindedir ve görüş kimi zaman oldukça düşüktür. Tecrübeli dalıcıların dalabileceği bir bölgedir.

7

İBRİCE LİMANI

Saros Körfezi’nde dalış için çok tercih edilen bir yerdir. Hem tekne hem de kıyı dalışı için elverişlidir. Eğitim dalışları için uygundur. Kıyı bölgesinde Cennet ve Cehennem olmak üzere 2 ayrı dalış noktası bulunur. Limanın sağında yer alan Cennet, 8-10 metrelere kadar derinleşebiliyor. Gece dalışları için tercih edilebilir. Limanın solunda yer alan Cehennem’de 30 metrelere inen dik bir yeraltı duvarı vardır.

8

KÖMÜR LİMANI

Genellikle çadır konaklamalı dalışların yapıldığı Kömür Limanı, hem eğitim dalışlarına hem de normal dalışlara elverişlidir. Gece dalışları için de uygundur.

Bilgiler,
https://www.gurudive.com

© Copyright 2020 Aktif Balıkadamlar Kulübü Spor Derneği - All Rights Reserved

Design by Cüneyt Çokşen

AI Website Creator