DEMRE

1

MAVİ MAĞARA

Her seviyede dalıcılar için uygunluk gösteren dalış noktası sürprizlerle doludur. Farklı kanallar ve adacıklardan oluşan oldukça büyük bir mağaradır. İsmini, dehlizlerden içeriye sızan ışığın yaratmış olduğu mavi renkten almaktadır. İç ve dış olmak üzere iki ayrı galeriden oluşan mağaranın iç galerisinde, hava boşluğuna çıkış yapmaya izin veren bir odacık bulunmaktadır. Mağaranın iç ve dış galerilerindeki mercan oluşumları ve beraberinde yarattığı canlılık ilgi çekicidir. İç galerilerde mevsime bağlı olarak karides sürülerine rastlamak sıklıkla olasıdır. Mağaranın dışında kalan bölgede, Kum ve kaya olarak çeşitlilik gösteren dip yapısı, maksimum 30 metredir.

2

ANTRUM

Antrum mağarası ada parçasının alt kısmında yer alır. İleri seviye dalıcıların dalış yapabileceği derin bir mağaradır. Antrum mağarasında farklı galeriler bulunmaktadır. Mağara 32 mt civarında bulunur ve etrafında reef bulunmaktadır. Mağaranın yanı sıra aynı ada çevresinde 1 yıldız dalıcılarda dalış yapabilmektedir. Bölgemizin en keyifli dalış noktalarından biridir.

3

SON NOKTA - THE END

The End ( Son ) dalış noktalarımızın içerisinde rotada en son bulunan noktadır. 7-8 mt derinlik ile başlanan dalış noktasında kat kat aşağı inen kayalıklar / tepeler bulunmaktadır. 20 metreler civarında kumluk alanlarda vatoz görülen bu dalış noktamız sürü geçiş dönemlerinde Akya ve Lambuka balıklarına ev sahipliği yapmaktadır. 32 mt civarında bulunan mağaramızın girişinde karides yavrularına rastlamanız mümkündür.

4

KABAY KOYU

Kabay koyu sakin ve her tür profilde dalışın yapılabildiği bir dalış noktasıdır. 4-5 mt ile eğitim veya tanıtım dalışları dahil 2 yıldız ve üzeri seviyelere de ev sahipliği yapan Kabay Koyunda vatoz, lahoz / orfoz türleri ve deniz tavşanlarına ratlamak mümkündür.

5

IBERIAN COAST BATIĞI

Antalya’dan Tuzla’ya giden Bahama bandralı İberian Coast adlı kuru yük gemisi, 2 gün boyunca süren şiddetli fırtına sonucu motorlarında meydana gelen arızadan dolayı kayalık bir sığlıkta karaya oturdu ve battı. İki parçaya ayrılan batıkta, gövde 8 ile 25 metre arasındadır ve kıç tarafı hasarlı olmasına rağmen tekne bütünlüğünü kaybetmemiş ve bozulmadan batmıştır. Batık etrafında görüş düşük olmasına rağmen, yine de batığı net bir şekilde görebilirsiniz.

6

EĞRİ LİMAN

Eğri Limanda deniz çayırları ile başlayan dalışlarımız da tüm proflillere uygun rotalar bulunmaktadır. Deniz canlılığı açısından güzel bir koy olan Eğri Limanda Kalamar sürülerine ve uçan balıklara ratlamak mümkündür.

7

DENİZ FENERİ

Küçük bir ada parçasından oluşan Deniz Feneri dalış noktasında anforalar bulunmaktadır. 30 mt civarına kadar inilebilen Deniz fenerinde keyifli dalışlar yapmanız mümkündür.

8

LEVENT KOYU

5-6 mt derinlik ile başlayan Levent koyunda 2 farklı rota bulunmaktadır. 14 mt civarına kadar anforlara rastlamanız mümkündür. Dönem dönem sardalya sürülerinin yer aldığı Levent koyunda orfoz yavrularına, ahtapot ve deniz tavşanları ile birlikte farklı türde deniz canlılarına rastlamanız mümkündür.

Bilgiler,
https://www.kekovadiving.net / KEKOVA

© Copyright 2020 Aktif Balıkadamlar Kulübü Spor Derneği - All Rights Reserved

Design by Cüneyt Çokşen

AI Website Builder