KALKAN

1

MAVİ MAĞARA

Kaş - Kalkan arasında deniz kıyısında olan Mavi Mağara, Kaş’a 18 kilometre Kalkan’a ise 6 kilometre uzaklıktadır. Kaputaş Plajı yakınlarında bulunan Mavi Mağara’nın içinde eskiden fokların yaşadığı bilinmektedir. Mavi Mağara, 1972 yılında Jeolog Dr. Temuçin Aygen tarafından bulunmuştur. Güneş ışıkları, mağaranın içine deniz dibinden yansıyarak girmekte ve mavi parlak fosforlar oluşturmaktadır. Mağara 50 metre uzunluğunda, 40 metre genişliğinde ve 15 metre yüksekliğindedir.

2

YORK DÜŞESİ - SAKARYA BATIĞI

Batık 5 metre derinlikte başlayan ve gittikçe derinleşen bir duvarın yanında yer almaktadır. Yaklaşık 90 yıl önce batmış büyük bir yük gemisi olan batık, geçen süre içinde görülmeye değer bir hale bürünmüştür. Pupa kısmı 15-20 metre derinlikte yatmaktadır. Bu bölüm, az deneyimli dalıcılar tarafından ziyaret edilmek için uygundur. Pruva kısmı ise 45-65 metre derinliğinde bulunmaktadır ve sadece çok deneyimli dalıcılar tarafından görülebilmektedir.

3

FRANK DUVARI

Kalkan koyunun doğu ucunda - limandan sadece 15 dakika uzaklıkta, dik bir uçurumdur. Yamaç suyun altında 60-80 metreye kadar devam etmektedir. Su altında uçma hissini yaşamak isteyenler için hoş bir deneyimdir. Yamaç boyunca çeşitli canlı türlerine rastlanabilen bu dalış noktasında mürenler, mürekkep balıkları ve karagözleri görmek, neredeyse her dalışta mümkündür.

4

ADALAR

Kalkan’dan gözle görülebilen uzaklıkta olan adalar, dalıcıların sıkça ziyaret ettiği noktaların başında gelmektedir. Fare ve Yılan Adası, açık denizden Kalkan’a akan suların yönlendirildiği merkezi oluşturmaktadır. Bu akıntılardan dolayı meydana gelmiş olan oluşumlar, bölgeyi ilginç bir dalış noktası olarak öne çıkarır. Şnorkel dalışları için de çok uygun olduğunu belirtelim. Kuzeyde yer alan Fare Adası daha sakin sulara sahip olması nedeniyle yeni başlayanlar için idealdir. Yılan Adası’nın güney ucunda bulunan, 80-100 metre derinliğe doğru hızla inilebilen duvar ise parkuru ile dalıcılara çok farklı güzellikler sunmaktadır. Ton, hani, tırpana balıkları ve barakudaları bolca görmek olasıdır.

5

FIRNAZ KOYU

Kalkan koyunun batısında yer alan bu küçük koy, kum ve deniz çimenlikleri ile örtülü, sığ sularla kaplı bir alandır. Dalmaya yeni başlayanlar için ideal bir yerdir ve görüş mesafesinin 20-25 metre dolaylarında olması bu dalış noktasını daha da ilginç kılmaktadır. Dalışlar esnasında çok sayıda deniz canlısı size eşlik edecektir.

6

DOLPHINE REEF

Derinliği 30 metreye kadar ulaşmaktadır. 13 metre seviyesinde devasa bir resif yer almaktadır. Uzun bir görüş mesafesine sahiptir. Doğal girinti ve çıkıntılar çok hoş bir görsellik sunar. Suyun altı dip kayalar ve yer yer kumlarla kaplıdır. Her kesimde dalış yapmak isteyenler için uygun olan bölge, yeni başlayanlar için sürprizlerle dolu ideal bir dalış noktasıdır.

7

ÖKSÜZ ADA

Öksüz Ada limandan yaklaşık 40 dakika uzaklıktadır. Genel olarak gece performanslarının yapıldığı adada iki ayrı dalış noktası bulunmaktadır. Bölgede 35 metreye kadar inen duvarlar bulunur. Gece dalışları genellikle daha sığ sulara sahip olan kısımda yapılmaktadır. Öksüz Ada’yı asıl ilginç kılan 7-8 metre sonunda ahtapot ve karavidelerin kovuklar içinde belirmesiyle ortaya çıkan güzelliktir. Gündüz dalışlarında ise barakuda, lagos ve akya sürülerine sıklıkla rastlanmaktadır. Gece dalışlarında sıkça karşılaşılan kırmızı renkli kabuklu yengeçler su altı fotoğraf meraklılarının ilgi odağıdır.

8

HEYBELİ

Üzerinde yaşayan binlerce kuş ile ünlü adada, dört ayrı dalış noktası bulunmaktadır. Sunduğu cennet atmosferi ile bölgenin en güzel dalış noktalarından biridir. Kalkan limanına 45 dakikalık mesafede yer alan adanın güney kısmının su altında barındırdığı renkler ve sürü halinde gezen sinaritlerin yarattığı görsellik, 80 metrelere kadar izlenebilme olanağı sunar. Doğusu ise 45-50 metreye kadar inmektedir. Bu bölümde sazlıkların kayalar ile birleşim noktalarında saklanmış iri lagosları görmek olasıdır. Diğer bir derin dalış noktası olan batısı ise 40 metrelere kadar inen bir duvar dalışıdır.

Bilgiler,
https://www.antalya-info.com

© Copyright 2020 Aktif Balıkadamlar Kulübü Spor Derneği - All Rights Reserved

Design by Cüneyt Çokşen

Easiest Website Builder