ANTALYA

1

3 ADALAR

Antalya Kemer ilçesi Tekirova Beldesi açıklarında bulunan adalar, çok ünlü dalış noktasıdır.

Tekirova sahillerinde ve aslında bölgede isimleri Martı, Mağara, Piknik ve Küçük Ada olan dört ada vardır. Küçük Ada, Piknik Adası'nın arkasında kaldığı için sahilden görünmez. Üç Adalar, Antalya'nın batısında yer alıp, dünya kriterlerine uygun nadir dalış bölgelerinden birisidir. Bu dalış bölgesi su altının zenginliklerini keşfetmek isteyen dalıcıların uğrak yeri olmuştur. Dalış bölgelerine en fazla 30 dakikalık bir tekne yolculuğu ile varılır.

Üç Adalar, 9 adet resifin ve 2 adet su altı mağarasının bulunduğu oldukça geniş bir dalış bölgesidir. Su altındaki resiflerin yüzeyleri çeşitli deniz bitkileri ile kaplı kayalardan oluşur. Bu duvarların yüzeylerinde çeşitli büyüklüklerde kovuklar bulunur. En büyük resiflerden birisi, adını dik iki kayanın tıpkı bir kanyon gibi geçit vermesinden alan Kanyon resifidir. Resif, Piknik Adası'nın kuzey doğusunda yer alır ve en sığ noktası 3 metredir. 14 ile 42 m. arasında her seviyeden dalıcıya hitab etmektedir ve görüş mesafesi oldukça iyidir. 

2

PARİS BATIĞI

Paris 2 Batığı, Antalya'nın Kemer ilçesi yakınlarında bulunan sualtı batık alanıdır. Birçok uluslararası dergi tarafından dünyadaki en iyi dalış bölgesinden biri olarak adlandırılmaktadır.

Batık 1917 yılında Türkzabiti Mustafa Ertuğrul tarafından, topla batırılan Paris2 adlı Fransız gemisine aittir. 

3

ST. DIDIER FRANSIZ BATIĞI

İkinci dünya savaşının bütün hışmıyla sürdüğü 1942 yılının Ağustos ayına uzanıyor hazin hikayemiz. Kuzey Afrika'da Rommel'in kumanda ettiği Alman ordularıyla Müttefik Orduları arasındaki savaşın iyice kızıştığı zamanlar. Bir savaş dehası olan Rommel'i yenmek için Alman Ordularının ikmal hatlarını kesmenin önemini bilen Müttefikler, Kuzey Afrika'ya olan Alman sevkiyatına önemli darbeler indirmekteydi. Bu sıralarda Mareşal Petain'e bağlı Fransız Donanması Alman işgali altında "mecburen" Alman ordusuna destek sağlamak zorunda kalıyordu. Saint Didier isimli Fransız destek gemisi bu nedenle isteksiz bir şekilde Suriye açıklarında hastane gemisi görüntüsü altında seyrederken ambarlarında taşıdığı Alman savaş malzemelerinin Alman subaylarının emrindeki Fransız denizcilere verdiği sıkıntıyı anlamak, Antalya Kaleiçi açığında sessizce yatan bu batığı anlamanın anahtarı herhalde..

4

AKVARYUM KOYU

Özellikle eğitim ve başlangıç seviyede dalgıçlara hitap eden keyifli bir dalış yeri olan akvaryum koyunun adından da anlaşılacağı üzere hem oldukça berrak bir görüş açısı ve zengin balık çeşitliliği sunmaktadır. Tekne nin üzerinden durup suyun içinde ki balıkları seyretmek bile mümkündür. Dip derinliği maksimum 12 metredir.

5

FENER (TÜNEL)

Kemer Yat limanından hemen açığında bulunan ve özellikle yeni başlamış dalgıçlara uygun bir dalış noktasıdır. Maksimum derinlik 18 metre seviyelerinde olup zeminin özellikle kayalık yapısı birlikte ufak birçok sayıda tüneller görülür. Ayrıca 3 metre derinlikle başlayıp 18 metreye uzanan resif üzerinde canlılığın muazzam olduğu bir tünel vardır. 

6

KİRİŞ MAĞARA KOYU

Sarp kayalarla çevrili bu koy, ismini dışarıdan da kolayca görülen, içi yarı hava, yarı su ile dolu 2 küçük mağaradan almaktadır. Aynı zamanda sualtında da görülmeye değer küçük mağaraların ve tünellerin oluşu ve en önemlisi bu koydan Kabarcık Mağarası’na sualtından rahatlıkla ulaşılabilmesi de buna etkendir. Sualtının yer yer Kaya, taş, çakıl ve kumdan oluştuğu bu koyda, sargoz, karagöz, papaz, kefal, günbalığı, sokar, kayabalığı, kertenkele balığı, Müren, orfoz, kupes, barbunya, tekir gibi çok çeşitli balık türlerine ve yengeç, denizyıldızı, denizkestanesi, karides, mürekkepbalığı, ahtapot gibi diğer deniz canlılarına rastlanmaktadır. 

7

BELDİBİ DALIŞ BÖLGESİ

Antalya'yı Kemer'e bağlayan yolun 26. km'sinde bulunan Beldibi, dağlık Likya Bölgesi ile Pamfilya Ovası arasında yer almakta ve olağanüstü zengin bir tarihî dokuya sahiptir. Beldibi sahilinden yaklaşık 1 mil açıklarda ve kıyıya parelel uzanan, bazı yerlerde birbiriyle bağlantılı, çoğu zamanda bağlantısız, tepe noktası 9metre ile 14metre arasında değişen, derinliği; sahile bakan tarafta 30metre, açık denize bakan tarafta 42-45 metreleri bulan açık deniz sualtı reefleridir. Gerek başlangıç seviyesinde ki, gerekse de tecrübeli dalıcılara hitap eden, açık deniz balıkları ve akdenizin yerleşik balığı olan orfozları ve özellikle Mayıs-temmuz aylarında kaya altlarında karavida görebileceğiniz, Antalya ve Kemer Bölgesi arasında yer alan eşsiz gizem ve güzelliklere sahip dalış bölgesidir.

8


Bilgiler,
https://www.diveex.com / TEKİROVA

© Copyright 2020 Aktif Balıkadamlar Kulübü Spor Derneği - All Rights Reserved

Design by Cüneyt Çokşen

AI Website Builder